A Magas-Tátra fővárosa
Poprád (szlovákul Poprad) ma Szlovákiához tartozik, az Eperjesi kerület Poprádi járásának székhelye. A Magas-Tátra kapuja és egyik idegenforgalmi központja.
A 16. században határában rézércet bányásztak, bányája a 18. századig működött. Papírgyárát 1692-ben alapították. Csak a 18. században indult nagyobb fejlődésnek vásári jogának elismerése és a kézművesség fejlődése révén.
Egymás után alapították üzemeit. 1870-ben a Kassa–Oderbergi Vasút egyik fontos állomása lett, jelentősége ekkor nőtt meg. A 19. század végére fejlett iparváros lett. 1904-ben alapították azt a lakatosműhelyt, melyből később kifejlődött a Tátrai Vagongyár. 1907-ben pénzintézet, 1908-ban villanytelep és konzervgyár épült, valamint ekkor alapították a Tátrai villanyvasutat is. Ekkor épültek ki a Tátra turistaútjai. Lakói közül sokan a növekvő turizmusból éltek, fiákeresek, fuvarozók voltak. 1913-ban alapították önsegélyező egyletét.
Gyönyörű főterét főleg barokk és klasszicista stílusban épült polgárházak övezik, amelyek nagyrészt a 18. és a 19. századból származnak. A város domináns épülete a koragótikus Szent Egyed-templom, amely a 13. századból származik.
A trianoni diktátumig Szepes vármegye Szepesszombati járásához tartozott rendezett tanácsú városként.